Aktualności

Prezentacja monety „Wrocław – mała ojczyzna” w Centrum Historii Zajezdnia!

publikacja / 08-07-2021
banner

Narodowy Bank Polski zaprezentował dziś ważną dla naszego regionu monetę okolicznościową „Wrocław – mała ojczyzna”. W prezentacji uczestniczyli m.in. Wiceprezes NBP Adam Lipiński oraz Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Prezentacja wraz z konferencją prasową odbyła się w Centrum Historii Zajezdnia.

W uroczystym przedstawieniu monety w gmachu Centrum Historii Zajezdnia uczestniczyli: Wiceprezes NBP Adam Lipiński, prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, Prezes wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego dr Kazimierz Choroś, Prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu Jerzy Gołębiowski oraz Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor.

– To ośrodek, który wiąże przeszłość z przyszłością, daje dużą wiedzę o historii Wrocławia. Bez obejrzenia tej wystawy ciężko zrozumieć historię tego miasta. Cieszę się, że ta moneta honoruje Wrocław. Uważam, że to było bardzo ważne miejsce w przebudowie Polski w latach 80. i 90. – podkreślił Wiceprezes NBP Adam Lipiński

Moneta w nakładzie 6000 sztuk będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów numizmatów. Narodowy Bank Polski uhonorował na niej Wrocław przedstawiając ważne dla miasta obiekty oraz postaci. Na awersie widnieje widok na Ostrów Tumski wraz z mostem Tumski. Rewers przyozdabiają wizerunki dominikanina bł. Czesława Odrowąża i księcia Henryka Pobożnego. Książę bronił miasta przed Tatarami, a modlitwy zakonnika sprawiły, że obrona ta okazała się skuteczna.

– Nie ulega wątpliwości, że ta mała ojczyzna zmieniła swój kształt. Sięgamy do historii Wrocławia, gdy Polska była podzielona. Było to rozbicie dzielnicowe. Wiąże się to z traumatycznym okresem dla mieszkańców, najazdem tatarów zakończonego zwycięską Bitwą pod Legnicą. Sięgnięcie do tych czasów jest zanurzeniem w historii do której chcemy nawiązywać – opisał rys historyczny prof. dr hab. Włodzimierz Suleja.

Następnie monety zostały wręczone zaproszonym gościom. W imieniu Centrum Historii Zajezdnia monetę otrzymał Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor.

Monetę nabyć można przez oficjalny serwis internetowy NBP.

KM

Galeria
photo

Moneta „Wrocław – mała ojczyzna”

1/7

photo

Zabrani goście podczas konferencji prasowej

2/7

photo

Prezentacja monety

3/7

photo

Prezentacja monety i konferencja prasowa

4/7

photo

Wiceprezes NBP Adam Lipiński

5/7

photo

Wręczenie monet zaproszonym gościom

6/7

photo

Dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor z monetą wręczoną dla Centrum Historii Zajezdnia

7/7