Aktualności

Prezentacja IV tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja PRL 1976-1989”

publikacja / 31-08-2020
banner

W poniedziałek 31 sierpnia, punktualnie o godz. 12:00, rozpoczęło się spotkanie związane z prezentacją wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pokolenie IV tomu „Encyklopedii Solidarności”. Przedstawicieli zespołu redakcyjnego wydawnictwa oraz przybyłych gości przywitał dr hab. Wojciech Kucharski, Z-ca Dyrektora ds. Naukowych i Współpracy Instytucjonalnej. - Gdzie jak nie u nas pokazywać takie publikacje? - zapytał retorycznie, nawiązując do historii miejsca, w którym znajduje się Centrum Historii Zajezdnia i początków wrocławskiej Solidarności.

Spotkanie prowadzili dr Grzegorz Waligóra, dr Kamil Dworaczek oraz Łukasz Sołtysik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu. Na wstępie dr Waligóra przypomniał, że w tym roku mija 10 rocznica wydania pierwszego tomu encyklopedii i pokrótce opowiedział o początkach tego wydawnictwa. Następnie wyjaśnione zostały kryteria doboru treści merytorycznej, założenia i zasady pracy nad materiałami do najnowszej części encyklopedii. IV tom encyklopedii koncentruje się na latach 1976-1989 i działalności opozycjnej z okresu PRL, zawiera 881 biogramów i 336 haseł rzeczowych. - Zespół autorów to grubo ponad 20 osób. Nasza współpraca nie była łatwa, ale ułożyła się dość dobrze. - opowiadał Łukasz Sołtysik, dodając że jednym z autorów jest dr Marek Szajda, na co dzień Specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Dr Dworaczek przypomniał, że encyklopedia dostępna jest nie tylko w wersji papierowej, lecz również elektronicznej. Łukasz Sołtysik zapewnił: - Mamy zielone światło na kontynuowanie wydawnictwa papierowego, jednak wersja elektroniczna jest o wiele bardziej przystępna, daje możliwość szybszego nanoszenia uzupełnień czy aktualizacji, dlatego w przyszłości będziemy się mocno koncentrować na wersji elektronicznej.

Na koniec przyszedł czas na pytania i refleksje uczestników spotkania, w trakcie których mowa była min. o potrzebie edukowania młodszych. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz encyklopedii.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” oraz otwarcia wystawy „Zajezdnia Strajkuje”.

MP

Galeria
photo

1/5

photo

2/5

photo

3/5

photo

4/5

photo

5/5