Aktualności

Premiera książki „Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru”

publikacja / 10-02-2020
banner

80 lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły pierwszą masową deportację Polaków na Syberię. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Złotnickim Centrum Spotkań odbyła się premiera książki autorstwa Ewy Kobel i Kamilli Jasińskiej „Wrocław szlakiem pamięci Zesłańców Sybiru”.

Przewodnik wydany przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" w przystępny sposób porządkuje i przypomina podstawowe fakty związane z tematyką zsyłek Polaków na Syberię oraz przedstawia znajdujące się na terenie Wrocławia najważniejsze miejsce upamiętniające Zesłańców Sybiru.

W debacie na temat książki Centrum Historii Zajezdnia reprezentowali Kamilla Jasińska oraz Juliusz Woźny.

- Reaktywowany w 1988 r. Związek Sybiraków, nawiązujący tradycją, statutem i działalnością do Związku istniejącego w latach 1928-1939, wierny jest idei zawierającej się w słowach „Umarłym pamięć, żyjącym pojednanie”. Podnosi ona tradycję sybiracką do rangi wyrzeczenia się nienawiści na rzecz dobra ogólnego. Jak mówią sami Sybiracy: „Dzisiaj zesłańczego Sybiru nie musimy nienawidzić, nie musimy go kochać. Musimy jednak o nim pamiętać”. Właśnie z potrzeby upamiętniania setek tysięcy Polaków dotkniętych tragedią zesłania na „nieludzką ziemię”. wyrastają sybirackie znaki pamięci. Są upamiętnieniem, dziękczynieniem i przestrogą. Dla młodszego pokolenia są także lekcją historii, Pokazują nie tylko to, o czym należy pamiętać, ale uczą także , że nie wolno zapomnieć - pisze we wstępie do książki dr Marerl Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Książka dostępna jest na stronie sklep.zajezdnia.org

KOŻ