Aktualności

Premiera książki „Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko (1946–2020)”

publikacja / 31-08-2022
banner

20 września o godzinie 18:00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się premiera najnowszej książki z serii wydawniczej „Dolnośląska Solidarność” im. Antoniego Wójtowicza, której celem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat postaci związanych z regionalną opozycją antykomunistyczną.

Dwudziesty drugi tom w cyklu poświęcony został osobie Eugeniusza Szumiejki, astronoma, absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownikowi naukowo-dydaktycznemu tej uczelni. Bohater najnowszego tomu był wybitnym skoczkiem spadochronowym, członkiem kadry narodowej. Współtworzył struktury NSZZ „Solidarność”, był członkiem Prezydium Zarządu Regionu dolnośląskiej „Solidarności” oraz Prezydium Komisji Krajowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego członek Krajowego Komitetu Strajkowego i współtwórca Ogólnopolskiego Komitetu Oporu, członek Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, po ujawnieniu w 1984 roku członek, a następnie szef Regionalnego Komitetu Strajkowego „Solidarności” we Wrocławiu. Sceptyczny wobec porozumień okrągłego stołu, po 1989 roku członek Zarządu Regionu i Komisji Krajowej reaktywowanej „Solidarności”, pracownik administracji samorządowej i rządowej.

Premiera książki połączona będzie ze spotkaniem autorskim. Rozmowę z Małgorzatą Wanke-Jakubowską i Marią Wanke-Jerie poprowadzi prof. Włodzimierz Suleja.

Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie. Publicystki i liderki opinii. Współtworzyły pierwszy Raport o stanie nauki w Polsce. Autorki książek o bohaterach „Solidarności”. Odznaczone medalami „Niezłomni” i „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.

Wydawca książki: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Partnerzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk
Wydanie publikacji zostało współfinansowane ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź