Aktualności

Premiera komiksu o Jerzym Woźniaku

publikacja / 18-09-2019
banner

18 września 2019 roku w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się premiera komiksu „Wyrok” poświęconego postaci Jerzego Woźniaka, żołnierza Armii Krajowej i 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, uczestnika akcji „Burza” oraz emisariusza delegatury Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który w 1947 r. za swą działalność został skazany przez komunistyczny sąd na wyrok śmierci, zamieniony na dożywotnie więzienie. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956 roku, poświęcając się następnie działalności lekarskiej, społecznej i politycznej.

- Na Dolnym Śląsku mamy ogromny deficyt miejsc pamięci o II Rzeczypospolitej, o okresie okupacji i walce zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego warto żebyśmy budowali naszą dolnośląską tożsamość, która jest częścią polskiej tożsamości, o piękne życiorysy. O takie jak ten pułkownika Jerzego Woźniaka – powiedział Paweł Hreniak. Wojewoda Dolnośląski przypomniał również, że dzisiejsze spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w najważniejszej i najbardziej reprezentacyjnej Sali w gmachu urzędu, która nosi imię właśnie Jerzego Woźniaka.

- Jerzy Woźniak był pierwszym świadkiem historii, który podzielił się swoimi wspomnieniami z Centrum Historii Zajezdnia. Dlatego wracamy do jego pięknego, bogatego, tragicznego, ale też pełnego nadziei życiorysu. Tym razem ubranego w formę komiksu – powiedział dr Andrzej Jerie. Zastępca dyrektora Centrum Historii Zajezdnia przypomniał również, że Jerzy Woźniak jest patronem jednej ze ścieżek zwiedzania po wystawie głównej ośrodka oraz przygotowano multimedialną wystawę poświęconą jego osobie (http://jerzywozniak.pl/).

Następnie głos zabrał jeden z autorów komiksu „Wyrok”, czyli Juliusz Woźny. Przyznał, że biografia Jerzego Woźniaka jest doskonałym materiałem na scenariusz filmu sensacyjnego lub książki szpiegowskiej. Podkreślił, że powieść graficzna jest doskonałym nośnikiem treści, który dzięki atrakcyjnej formie dociera zwłaszcza do młodzieży i może przekazywać takie wartości jak poświęcenie czy dobro ojczyzny. Komiks „Wyrok” jest wyrazem szacunku dla Jerzego Woźniaka, ale także dla pokolenia, które reprezentował.

Spotkanie zakończyło się przesłaniem, które do uczestników spotkania skierowali bliscy Jerzego Woźniaka: patriotyzm można pojmować w różny sposób, niekoniecznie trzeba walczyć z bronią w ręku – warto jednak być dobrym człowiekiem.

Komiks jest dostępny w sprzedaży w sklepie stacjonarnym Centrum Historii Zajezdnia oraz na stronie https://sklep.zajezdnia.org/

MB