Aktualności

„Poza granice wyobraźni” - harmonogram nowego cyklu kinowego

publikacja / 17-02-2020
banner

„Poza granice wyobraźni” – tak brzmi tytuł nowego cyklu filmowego, który już w lutym zostanie zainaugurowany w Centrum Historii Zajezdnia. W jego ramach zostaną zaprezentowane najciekawsze rodzime produkcje z gatunku fantasy i science-fiction.

„Polskie kino fantastyczne” to termin, który u wielu fanów X muzy wywołuje dreszcz – niekoniecznie pozytywnych – emocji. Niesłusznie, ponieważ filmy, które zostaną wyświetlone w Centrum Historii Zajezdnia przedstawiają wysokie walory artystyczne i rozrywkowe. Zgodnie z tytułem widzowie odbędą podróż „poza granice wyobraźni”: zarówno przez historię polskiej kinematografi, jak i fantastyczne krainy, wśród których znalazły się m.in. quasi-średniowieczny świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego i futurystyczne planety Stanisława Lema.

Nowością tegorocznego kina studyjnego są spotkania i warsztaty, które uchylą rąbka tajemnicy filmowych produkcji. Wśród gości znajdą się m.in. rzemieślnicy z wrocławskiej pracowni Rextorn Metalwork, którzy zaprezentują smocze jaja oraz inne rekwizyty wykonane na potrzeby serialu „Gra o Tron”. Zaproszenie przyjęli także członkowie Studenckiego Koła Naukowego OFF-ROAD, którzy od z powodzeniem konstruują łaziki marsjańskie oraz pracownicy Centrum Technologii Audiowizualnych, którzy przybliżą widzom losy strojów z filmu „Na srebrnym globie”. Co więcej, każdy seans poprzedzi prelekcja zaproszonego filmoznawcy, którzy wprowadzi kinomanów w tematykę filmu.

Pokazy w ramach cyklu „Poza granice wyobraźni” będą się odbywać w czwarte czwartki miesiąca o godz. 18:00. Bilety w cenie 5 zł będą do nabycia w kasie Centrum Historii Zajezdnia przed seansem. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje można składać pod adresem: [email protected]

Partnerami wydarzenia są: Dni Fantastyki, Centrum Technologii Audiowizualnych, Projekt Scorpio oraz Rextorn Metalwork.

Repertuar:

27.02. – „Wiedźmin”, reż. Marek Brodzki;

26.03. – „Człowiek z magicznym pudełkiem", reż. Bodo Kox;

23.04. – „Na srebrnym globie", reż. Andrzej Żuławski;

28.05. – pokaz filmów krótkometrażowych: „Profesor Zazul", reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki; „Przyjaciel", reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki; „Przekładaniec", reż. Andrzej Wajda;

25.06. – „Ga, ga. Chwała bohaterom", reż. Piotr Szulkin;

24.09. – „Pan Twardowski", reż. Henryk Szaro;

22.10. – „Kongres", reż. Ari Folman;

26.11. – „Pół wieku poezji później", reż. Jakub Nurzyński;

MB