Aktualności

Budowanie raju na ziemi kończy się dantejskim piekłem. Wernisaż wystawy "Raj Doczesny Komunistów"

publikacja / 13-12-2018
banner

13 grudnia 2018 roku, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Centrum Historii Zajezdnia została otwarta wystawa poświęcona zbrodniczemu reżimowi komunistycznemu.

Wernisaż, na który tłumnie przybyli wrocławianie, rozpoczął się od wykonania przejmującego utworu "Quasi una fantasia" Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Pakamera.

Po koncercie, Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, przywitał zgromadzonych gości dziękując im za przybycie na wernisaż. - Tą wystawą chcieliśmy opowiedzieć o tym, że pomysł budowania raju na ziemi kończy się dantejskim piekłem. Ostatnim kręgiem naszej wystawy jest zapomnienie, a nam zależy z kolei na tym, by przywrócić pamięć, pamięć o ofiarach. Ta wystawa to forma ich upamiętnienia - mówił.

Następnie głos zabrał dr Łukasz Kamiński, autor wystawy. - Nie opowiadamy historii komunizmu. Pokazujemy natomiast czym kończą się próby budowy raju na ziemi. Tę ideę i jej koniec, który kończy się piekłem przedstawiamy przy wykorzystaniu wizji dziewięciu kręgów piekieł Dantego. Naszej historii nie zamykamy jednak w tych dziewięciu kręgach, wychodzimy poza nie. W epilogu pokazujemy, że komunizm niestety przetrwał i wciąż pociąga za sobą nowe ofiary.

Zapis wideo wernisażu do obejrzenia na profilu FB Centrum Historii Zajezdnia. Wydarzenie poprowadził Jan Garnecki.

Wystawa, którą będzie można zobaczyć do końca marca 2019 r. powstała w odpowiedzi na coraz częstsze próby relatywizowania zbrodni popełnianych w imieniu reżimów komunistycznych na całym świecie. Ekspozycja ma na celu przypomnienie nie tylko czystek, czy zabójstw dokonywanych pod szyldem czerwonej ideologii, ale również systemu zastraszania oraz formatowania umysłów, które miały na celu stworzenie człowiek typu homo sovieticus. Zadanie to jest niezwykle ważne zważywszy, że od upadku komunizmu w Polsce minęło prawie trzydzieści lat i ocena zbrodni komunistycznych ulega stopniowemu zatarciu. Na wystawę można wejść po ukończeniu 14 roku życia. Wstęp wolny.

Zobacz fotorelację z wernisażu.

Raj Doczesny Komunistów
Centrum Historii Zajezdnia
13.12.2018 - 31.3.2019