Aktualności

Pokaz filmu „Za waszą i naszą niewolę”

publikacja / 26-02-2019
banner

„Za waszą i naszą niewolę” to tytuł filmu dokumentalnego mówiący o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku widzianej z polskiej perspektywy. Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

W dokumencie prezentowane są kulisy i przygotowania poprzedzające inwazję, przebieg interwencji oraz jej reperkusje. Film stara się przedstawić obiektywnie udział w interwencji żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego – nie unikając też epizodów tragicznych i wstydliwych, a także pokazać opór i sprzeciw, jaki interwencja w Czechosłowacji wzbudziła u większości Polaków.

Po raz pierwszy mowa jest również o zapomnianej roli Polaków Zaolziańskich, którzy wspierając "Praską wiosnę" - ponieśli za to wysoką cenę.

W filmie wypowiadają się historycy - komentatorzy oraz zaplątani w te wydarzenia zwykli obserwatorzy i uczestnicy, którzy w swych relacjach oddają prawdziwy ówczesny klimat i nastroje społeczne. Obraz ten pokazuje, jak dramatyczne wydarzenia wpłynęły na stosunki polsko-czeskie. W filmie zostały użyte także materiały z kroniki filmowej a także nieznane fotografie z tamtego okresu.

W zeszłym roku obchodzono 50. rocznicę agresji na Czechosłowację, a w styczniu tego roku przypomniano o głośnym proteście czeskiego studenta Jana Palacha, który przeciwko inwazji wojskowej oraz bierności czeskiego społeczeństwa wobec komunistycznych represji dokonał aktu samospalenia w centrum Pragi.

Projekcja będzie połączona z panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą: Petruska Szustrova, Łukasz Kamiński i Adam Turula. Spotkanie poprowadzi Andrzej Grajewski. Po seansie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Raj Doczesny Komunistów.

Wstęp wolny. Zapisy pod adresem: [email protected].


KOŻ