Aktualności

Otwarcie wystawy „Rówieśnicy Niepodległej” w Kątach Wrocławskich

publikacja / 21-03-2019
banner

20 marca 2019 roku na placu przed basenem "Delfinek" GOKiS w Kątach Wrocławskich odbył się wernisaż wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”. Wzięli w niej udział między innymi krewni nagrywanych świadków historii oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej.

Aleksandra Paprot-Wielopolska przedstawiła założenia projektu "100 100-latków na 100-lecie" i treść wystawy. Wystawa prezentuje biogramy nagranych świadków historii - opowieści o ich życiu i doświadczeniach na tle ostatnich stu lat. Sam projekt zakłada nagranie stu wywiadów biograficznych z osobami urodzonymi w latach bliskich uzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa "Rówieśnicy Niepodległej", której autorami są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk, do 3 kwietnia będzie bezpłatne dostępna do zwiedzania.

Ekspozycja, prezentowana premierowo w Centrum Historii Zajezdnia, w kolejnych dwóch latach odwiedzi kilkanaście miejscowości w Polsce. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z partnerami z całej Polski kontynuuje także nagrywanie relacji najstarszych Polaków.

Stulatkowie opowiadają, co ich zdaniem jest najważniejszymi osiągnięciami oraz wydarzeniami w burzliwej i ciekawej historii kraju i świata, której są świadkami. Dzielą się też tym, czym jest dla nich niepodległość i to ważne pytanie skierowanie jest również do odbiorców wystawy.

KOŻ