Aktualności

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

publikacja / 25-11-2019
banner

Przed nami 28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Wydarzenie, które co roku przyciąga do Hali Stulecia tysiące miłośników literatury i setki wystawców, nie może się odbyć bez udziału Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Od 5 do 8 grudnia wszyscy uczestnicy Targów będą mieli okazję zapoznać się z ofertą wydawniczą oraz zakupić publikacje Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” na stoisku numer 12. Szczególnie gorąco zapraszamy na spotkania z autorami:

5 grudnia (czwartek), godz. 16.00 – 17.00, Sala Niebieska
Ponad granicami. Historia pięknej przyjaźni


Spotkanie z autorami książki „Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”.
To opowieść o idei, która połączyła m.in. Adama Michnika, Antoniego Macierewicza i Václava Havla. O nielegalnych spotkaniach na szlakach pogranicza polsko-czechosłowackiego. O niedużym –
w założeniu – festiwalu, który stał się, według słów Havla, uwerturą Aksamitnej Rewolucji 1989 roku. W spotkaniu udział weźmie Łukasz Kamiński i Grzegorz Majewski. Poprowadzi je Katarzyna Uczkiewicz.

6 grudnia (piątek), godz. 19.00 - 20.00, Sala Zielona
Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk, autorką książki „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938–1944"

Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk, stałą współpracownicą Kwartalnika „Pamięć i Przyszłość" wokół jej prekursorskiej publikacji wnikliwie badającej czas, który stanowił tło dla późniejszego dramatu wojennego, fanatycznej obrony Festung Breslau. Autorka analizuje okres utrwalonego władztwa nazistowskiego w Stadt Breslau, mówi o przeobrażaniu się codzienności mieszkańców i intelektualnego klimatu Wrocławia od 1938 r., ostatniego czasu „normalnego” życia mieszkańców miasta, do jesieni 1944 r., po której nastąpiła zdeterminowana przez czynniki militarne jego samozagłada. Rozmowę o książce poprowadzi Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

7 grudnia (sobota), godz. 15.00 - 16.00, Stoisko nr 12
Małgorzata Wanke-Jakubowska oraz Maria Wanke-Jerie będą podpisywały swoją najnowszą książkę „Dajmy toczyć się wypadkom. Małgorzata Longchamps de Berier - cicha bohaterka Solidarności".


Publikacja przybliża postać i działalność Małgorzaty Longchamps de Bérier - adiunkt Uniwersytetu Wrocławskiego, działaczki opozycji antykomunistycznej, osobie gotowej nieść pomoc wszystkim potrzebującym. O jej harcie ducha może świadczyć fakt, że pomimo nieuleczalnej choroby nie zdecydowała się na podpisanie zobowiązania do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w zamian za paszport, który pozwoliłby jej podjąć leczenie za granicą. Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Ksiązek jest wolny.

MB