Aktualności

Obchody Dnia Polonii Wrocławskiej

publikacja / 06-03-2020
banner

Obchodzimy dzisiaj 82. rocznicę pierwszego Kongresu Polaków w Niemczech. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, w stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny odbył się Dzień Polonii Wrocławskiej. Jego współorganizatorem było Centrum Historii Zajezdnia.

- W 1938 roku przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech uchwalili „5 Prawd Polaków”, które są uniwersalną wskazówką także dla żyjących dzisiaj. Szczególnie warto zwrócić uwagę na punkt trzeci, który brzmi: „Polak Polakowi bratem”. Różnimy się i będziemy różnić – jest to dobre pod warunkiem, że będziemy się różnić w duchu braterstwa. – powiedział dr Marek Mutor podczas uroczystości odsłonięcia odrestaurowanej tablicy przy niegdysiejszym Domu Polskim w Breslau. Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia przypomniał, że kierowany przez niego ośrodek aktywnie angażuje się w przywracanie pamięci o Polonii wrocławskiej, czego przykładem są gra miejska i aplikacja „Być Polakiem w Breslau".

Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła pw. Św. Marcina, gdzie została odprawiona okolicznościowa msza święta. Homilię wygłosił ks. dr hab. Zdzisław Madej, który przypomniał, że to właśnie w murach tej świątyni gromadzili się Polacy zamieszkujący przedwojenny Breslau. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą dawną Polonię wrocławską.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, środowisk naukowych, harcerze, nauczyciele i młodzież szkolna.

MB