Aktualności

O solidarności w post-piśmiennym świecie. Finał Remembrance and Future Forum

publikacja / 23-10-2020
banner

Za nami finałowe wydarzenie pierwszej edycji Remembrance and Future Forum. Edycji wyjątkowej, bo przeprowadzonej w całości w wirtualnej, nowej rzeczywistości.

22 października w Centrum Historii Zajezdnia powstało prawdziwe studio transmisyjne. Wszystko na potrzeby finału tegorocznej edycji Forum, którego hasło przewodnie brzmiało „Solidarność”.

- Solidarność to jeden i drugi nigdy jeden przeciw drugiemu - cytował Jana Pawła II dr Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i pomysłodawca Forum, który rozpoczął czwartkowe spotkanie od podsumowania działań Forum. Podczas tegorocznego Forum odbyło się 12 wydarzeń online z udziałem 18 gości z 10 krajów. Pierwotnie wydarzenia te miały odbywać się w murach Zajezdni, jednak ze względu na panującą pandemię, zdecydowano o przeniesieniu aktywności do świata wirtualnego.

Marek Mutor zapowiedział także przyszłoroczną edycję Forum. Tym razem hasłem przewodnim będzie „Od nowa”. Według słów Dyrektora Zajezdni znaczeń motywu drugiej edycji możemy doszukiwać się w powojennej historii Wrocławia, miasta, które powstało na nowo. „Od nowa” ma być także próbą zastanowienia się nad nowym, post-pandemicznym świecie. Wydarzenie planowo ma odbyć się wiosną 2021 roku w Centrum Historii Zajezdnia.

Później na scenie pojawili się przedstawiciele Europejskiego Forum Młodych im. Bolesława Kominka oraz Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia - wydarzeń sprzężonych z programem tegorocznego Forum. Błażej Duber oraz Wojciech Bednarski zaprezentowali efekty tegorocznych działań swoich instytucji.

W finale wieczoru odbyło się spotkanie z pisarzem Jackiem Dukajem. W rozmowie, którą poprowadził Marek Mutor pochylono się nad wymiarami współczesnej solidarności w nadchodzącej, a może już trwającej - erze postpiśmiennej. Wyjściem do dyskusji był esej-rzeka „Po piśmie" autorstwa Jacka Dukaj, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. W żywej dyskusji brali udział także widzowie transmisji online, którzy za pośrednictwem Facebooka zadawali pytania naszym gościom i wspólnie zastanawiali się nad przyszłością naszej rzeczywistości.

Dziękujemy wszystkim naszym gościom i publiczności, którzy towarzyszyli nam podczas premierowej edycji RAF Forum.

Zapis wideo wydarzenia oraz galeria zdjęć dostępne są na naszej stronie Facebook.

KOŻ