Aktualności

Nigdy więcej bratniej pomocy

publikacja / 18-03-2019
banner

W ubiegły piątek w Centrum Historii Zajezdnia odbyła się projekcja filmu „Za waszą i naszą niewolę”, dokumentu mówiącego o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. widzianej z polskiej perspektywy. Po pokazie odbyła się debata, w której udział wzięli Petruska Szustrova, dr Łukasz Kamiński i Adam Turula. Spotkanie poprowadził dr Andrzej Grajewski.

W filmie wypowiadają się historycy - komentatorzy oraz zaplątani w te wydarzenia zwykli obserwatorzy i uczestnicy, którzy w swych relacjach oddają prawdziwy ówczesny klimat i nastroje społeczne. Obraz ten pokazuje, jak dramatyczne wydarzenia wpłynęły na stosunki polsko-czeskie. W filmie zostały użyte także materiały z kroniki filmowej a także nieznane fotografie z tamtego okresu.

W zeszłym roku obchodzono 50. rocznicę agresji na Czechosłowację, a w styczniu tego roku przypomniano o głośnym proteście czeskiego studenta Jana Palacha, który przeciwko inwazji wojskowej oraz bierności czeskiego społeczeństwa wobec komunistycznych represji dokonał aktu samospalenia w centrum Pragi.

Debatę można obejrzeć i posłuchać tutaj:

Galeria
photo

1/7

photo

2/7

photo

3/7

photo

4/7

photo

5/7

photo

6/7

photo

7/7