Aktualności

Kurs dla nauczycieli szkół średnich „Od PRL do III RP”

publikacja / 05-09-2022
banner

Mamy przyjemność zaprosić nauczycieli historii oraz historii i teraźniejszości do wzięcia udziału w 10-zjazdowym, weekendowym, kursie doskonalącym. Tematyka Kursu została opracowana w oparciu o obowiązujące podstawy programowe kształcenia z historii dla uczniów 4-letnich liceów i 5-letnich techników.

Zajęcia obejmują okres totalitarnego komunizmu lat 1947-1956, autokratyczne i monopolistyczne rządy PZPR oraz dzieje oporu społecznego lat 1956-1989. Zaproszenie do przeprowadzenia zajęć przyjęli najwyższej klasy specjaliści i zarazem wielcy pasjonaci w swojej dziedzinie. 6 zjazdów odbędzie się w Gdańsku, 2 w Warszawie, 1 we Wrocławiu i 1 w Gdyni. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu i przybiorą różnorodną formę przekazu, od wykładu monograficznego, wykładu z pokazem multimedialnym, poprzez warsztaty źródłoznawcze i multimedialne, ćwiczenia praktyczne, po edukację w archiwach i miejscach pamięci.

Ważną częścią zaproponowanego programu będzie rozwijanie wśród nauczycieli kompetencji „miękkich”, związanych z komunikacją werbalną i niewerbalną. Oprócz poszerzania wiedzy nauczycieli, program ma przyczynić się do przekazania szerokiego wachlarza narzędzi edukacyjnych, które mamy nadzieję, wspomogą ich pracę a uczniom ułatwią zrozumienie omawianego procesu historycznego.

Kurs przewidziany jest na lata 2022-2023.
Pierwszy zjazd odbędzie się 23 września 2022 w Gdańsku.

Fundacja Centrum Solidarności i Centrum Historii Zajezdnia są organizatorami I edycji Kursu. Współorganizatorem zjazdu pt. Rola Kościoła w dochodzeniu do niepodległości, jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formularz Zgłoszeniowy

Regulamin kursu

Program kursu