Aktualności

„Drugie życie strajkowego ogórka” - konferencja prasowa

publikacja / 24-06-2019
banner

26 sierpnia 1980 roku o godzinie 4.30 rano Tomasz Surowiec zablokował autobusem wyjazd z Zajezdni nr VII. We Wrocławiu rozpoczął się strajk. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża.

Tak narodziła się wrocławska „Solidarność”. Strajk rozlewał się na kolejne zakłady Wrocławia i Dolnego Śląska. Był to moment kluczowy w formowaniu się tożsamości współczesnych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. O tych dramatycznych wydarzeniach przypomina dziś tablica pamiątkowa i stojący na terenie Centrum Historii Zajezdnia autobus Jelcz 043, zwany ze względu na swój kształt „ogórkiem”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić akcję „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk.

Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom.

Zapraszamy na konferencję prasową „Drugie życie strajkowego ogórka” w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej, s. 217 (Stara Sala Senatu) w dniu 26 czerwca 2019 r. Początek o godzinie 11.30.