Aktualności

Co słychać u naszych wolontariuszy? Dzieje się!

publikacja / 26-05-2020
banner

Współpraca przy projekcie #opowiadamWrocław, udział warsztatach on-line, wspieranie Świadków Historii – tak w skrócie można opisać działania, w jakie zaangażowani są współpracujący z nami wolontariusze. Najbliższe tygodnie zapowiadają się wciąż intensywnie: kontynuuacja projektu #opowiadamWrocław oraz kolejne warsztaty.

NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ HISTORII… I DZIAŁANIA
Jedną z głównych idei przyświecających działalności naszego ośrodka jest dokumentowanie
i upowszechnianie wiedzy o powojennej historii Wrocławia jako ważnego elementu dziedzictwa europejskiego. Realizujemy ją min. poprzez współpracę ze Świadkami Historii. Z tych założeń wyrastają nasze liczne inicjatywy, min. #opowiadamWrocław. O jego szczegółach mogliście przeczytać we wcześniejszym artykule (tutaj).

Już planując ten projekt założyliśmy, że kluczową rolę będą w nim odgrywać wolontariusze. Niedawno intensywnie przysztąpili do działania. W połowie maja przygotowali dla Świadków Historii paczuszki, zawierające min. wielorazowe maseczki ochronne. Podjęli się również kontaktów telefonicznych ze Świadkami, by sprawdzić, czy mają się oni dobrze i czy potrzebują wsparcia w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii.
Pięciu wolontariuszy wzięło udział w szkoleniu z aplikacji Action Track, kolejne kilka osób przeszkoli się z niej w najbliższych dniach. Nabyte umiejętności będą mieli okazję wykorzystać
w projekcie #opowiadamWrocław, ale też innych inicjatywach planowanych przez nasz ośrodek.

W ubiegłym tygodniu 12 osób wzięło udział w dwudniowych warsztatach on-line. Pod okiem trenera, coacha i HR-owca, Natalii Rybak, pracowali nad techniczną i formalną stroną #opowiadamWrocław a także trenowali cenne w kontekście pracy wolontariusza kompetencje: budowanie relacji, prowadzenie empatycznej rozmowy i umiejętność wspierania Świadka Historii w przygotowaniu jego opowieści.

OCZAMI WOLONTARIUSZY
Podsumowując warsztaty prowadząca je Natalia Rybak powiedziała: Dwunastka nieznajomych na koniec drugiego dnia warsztatów uznała, że rodząca się więź, pomoc i wzajemna inspiracja to najmocniejsza strona tego etapu projektu. Równie pozytywną opinię przekazali nam wolontariusze, którzy podkreślali wysoką ocenę merytorycznej strony, ale też atmosferę i więź, jaka między uczestnikami powstała. Oddajmy im na chwilę głos...

Marysia: Warsztaty z Natalią pokazały nam jak w przyjemny sposób, korzystając z łatwych technik, odbyć pierwsze rozmowy ze świadkami historii. Z taką grupą 12 osób poświęcających majowe wieczory na szkolenia nie mogę doczekać się kolejnych wspólnych zadań i projektów. Myślę że największą mocną stroną w projekcie jesteśmy my dla siebie nawzajem.

Bogumiła: Warsztaty były najlepszą pandemiczną dyskusją w sieci, w jakiej póki co brałam udział – i merytorycznie, i technicznie. Po prostu wybitny profesjonalizm Natalii w prowadzeniu spotkania.

NIE ZWALNIAMY TEMPA
Działania w ramach #opowiadamWrocław trwają – wolontariusze pracują ze Świadkami Historii, pomagając im w przygotowaniu indywidualnych opowieści. Finał projektu czeka nas w lipcu, na Festiwalu Historii – każdy będzie miał wtedy możliwość poznać niezwykłe historie związane ze stolicą Dolnego Śląska i jego mieszkańcami.
Naszych wolontariuszy czeka też kolejna porcja wiedzy: na początku czerwca wezmą udział
w warsztatach historii mówionej. Co jeszcze? Na pewno sporo się wydarzy – będziemy Was informować!

MP