Aktualności

Centrum Historii Zajezdnia i Koleje Dolnośląskie rozpoczynają współpracę

publikacja / 04-12-2018
banner

Centrum Historii Zajezdnia zostało Partnerem Kolei Dolnośląskich. To kolejna kulturalna inicjatywa dolnośląskiego przewoźnika, który chce przybliżać Dolnoślązakom bogatą ofertę instytucji kulturalnych naszego regionu.

Pierwszą wspólną inicjatywą Kolei oraz Zajezdni była współpraca promocyjna przy niezwykłym projekcie „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego badacze przeprowadzali wywiady z dzisiejszymi stulatkami, świadkami historii niepodległości Polski. Zebrane relacje pozwoliły na stworzenie wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”, którą można zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia. W kolejnych latach wystawa odwiedzi kilkanaście polskich miast.

Oficjalna inauguracja współpracy odbędzie się w piątek, 7 grudnia w Stacji Kultura. Galerii Kolei Dolnośląskich na terenie dworca w Legnicy. O godzinie 17:00 zaprezentowany zostanie spektakl teatralny „Operacja Orędzie”. Wstęp wolny.

Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Krzysztofa Kopkę, scenarzystę filmu „80 milionów" - polskiego kandydata do Oscara, opowiada historię powstania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. Akcja spektaklu rozgrywa się na stacji kolejowej na granicy polsko-czechosłowackiej. W pociągu przyjeżdżającym z Wiednia podróżuje ksiądz, będący pod ścisłą obserwacją Służby Bezpieczeństwa, która planuje wykorzystać go w grze operacyjnej przeciwko biskupowi Kominkowi, autorowi słynnego orędzia. W wyniku prowokacji ksiądz zostaje zatrzymany i jest w brutalny sposób przesłuchiwany. Widz dowiaduje się, w jakich okolicznościach powstało orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, widzi, jakie metody stosowała Służba Bezpieczeństwa, celem złamania człowieka. W pełnym znakomitych dialogów spektaklu mamy okazję spojrzeć na ważne wydarzenia historyczne od kulis. Poznajemy także, czym kierowali się polscy biskupi podejmując decyzję o wystosowaniu tego przełomowego dokumentu, który odegrał tak ważną rolę w dziele pojednania polsko-niemieckiego.