Aktualności

Briefing prasowy: Rok Edyty Stein we Wrocławiu

publikacja / 13-05-2022
banner

„Edyta Stein to niezwykle ważna postać dla Wrocławia. Jest osobą, która jednoczy w sobie wiele wrocławskich historii. Ze względu na niezwykłą historię samej Edyty Stein, można ją nazwać drogowskazem w dialogu pomiędzy różnymi nacjami”. Tymi słowami rozpoczął się dzisiejszy briefing prasowy. Czego dotyczył? Co na nim ogłosiliśmy?

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Edyty Stein we Wrocławiu dla upamiętnienia wielkiej filozofki, wrocławianki, patronki Europy, jednej z największych myślicielek XX wieku i ofiary hitlerowskiego reżimu totalitarnego. Urodziła się we Wrocławiu, 12 października 1891 r. Tu znajduje się – coraz bardziej znany nie tylko w Polsce – jej dom rodzinny przy ul. Nowowiejskiej 38, zwany dziś Domem Edyty Stein. Ale na czym w zasadzie polega Rok Edyty Stein?

Obchody Roku Edyty Stein skupiają się na dwóch ważnych upamiętnieniach – 80. rocznicy jej śmierci (8–9 sierpnia) oraz 131. rocznicy jej urodzin (Tydzień Edyty Stein trwający od 10 do 17 października). Pomiędzy głównymi uroczystościami organizujemy atrakcyjne wydarzenia, jak m.in. zwiedzanie Wrocławia Śladem Edyty Stein, które odbędzie się w kilku turach (a niektóre z nich będą także okazją do przejechania się zajezdniowym Ogórkiem).

Co jeszcze poruszyliśmy na spotkaniu?

Podczas briefingu ogłoszony został konkurs. Jego przedmiotem jest opracowanie koncepcji przedsięwzięcia z zakresu działalności kulturalnej pod roboczym tytułem „Edyta Stein we Wrocławiu”. W konkursie przewidziano dwie kategorie nagród: dwie nagrody po 15 000 zł za większe projekty oraz trzy nagrody po 7 000 zł za projekty mniejsze. Szczegóły konkursu znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Dowiedzieliśmy się także o trwającym castingu do roli młodej Edyty Stein. „Około 12 czerwca planujemy rozpocząć zdjęcia do filmu o Edycie Stein, który będzie dotyczył także wcześniejszych okresów jej życia. Do odtworzenia sekwencji o jej dzieciństwie poszukujemy dziewczynki w wieku 6-9 lat. Szczegółowe ogłoszenie o castingu będzie podane do wiadomości wkrótce.” - zapowiedział Juliusz Woźny. W związku z tym zainteresowanych rodziców bądź opiekunów prawnych prosimy o kierowanie zgłoszeń na [email protected].