Aktualności

BohaterON. Spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim

publikacja / 02-10-2019
banner

2 października 2019 roku w Centrum Historii Zajezdnia odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Grochowskim, harcerzem Szarych Szeregów i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Data wydarzenia zorganizowanego w ramach akcji „BohaterON” była nieprzypadkowa, ponieważ przypadła w 75. rocznicę zakończenia powstańczego zrywu.

Spotkanie rozpoczęła minuta ciszy, którą uczczono pamięć żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy i cywilów poległych podczas Powstania Warszawskiego. Następnie głos zabrał główny bohater wydarzenia. Zbigniew Grochowski, pomimo 93 lat, z pasją i kronikarską dokładnością przybliżał zebranym kolejne fakty i wydarzenia z życia powstańczej stolicy. Dysproporcje w uzbrojeniu, okrucieństwo niemieckich żołnierzy, alianckie zrzuty, poświęcenie i bohaterstwo warszawiaków – wszystko to złożyło się na poruszającą opowieść o Powstaniu Warszawskim, a zwłaszcza jego uczestnikach.

Uzupełnieniem świadectwa Zbigniewa Grochowskiego była prezentacja zdjęć jego autorstwa. Na fotografiach zostały uwiecznione m.in. powstańcze groby, miejsca egzekucji oraz budynki zniszczone w czasie walk. Cała kolekcja, licząca ponad 200 zdjęć, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł porozmawiać ze Świadkiem Historii oraz zadać mu pytanie.

MB