Aktualności

„Bitwa wrocławska” w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus

publikacja / 28-08-2019
banner

Z przyjemnością informujemy, iż wyprodukowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” film „Bitwa wrocławska” został zaproszony na 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cottbus. Obraz w reżyserii Beaty Januchty zostanie zaprezentowany w programie specjalnym tegorocznego festiwalu zatytułowanym „Silesia”.

- Jesteśmy przekonani, że ten niezwykły film idealnie wkomponuje się w profil naszego programu i z pewnością otrzyma międzynarodowe uznanie, na jakie zasługuje - napisał Bernd Buder, dyrektor programowy Festiwalu w uzasadnieniu zaproszenia filmu na Festiwal.

Festiwal w Cottbus powstał w 1991 roku i jest uznawany za wiodący festiwal filmu wschodnioeuropejskiego. Liczące około 100 000 tysięcy miasto położone 120 km na południowy wschód od Berlina staje się każdego roku na jesieni najważniejszym miejscem spotkań międzynarodowej i krajowej publiczności filmowej i przyjaciół środkowo- i wschodnioeuropejskiego filmu. Tutaj starzy mistrzowie reżyserii i zdobywcy Oskarów spotykają młode talenty, wschodnioeuropejscy laureaci wyróżnienia Shooting Star niemieckich kolegów aktorów, międzynarodowa aura miesza się z familiarną atmosferą Festiwalu.

Film w reżyserii Beaty Januchty opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. Główny bohater filmu, Waldemar Kras, który w roku 1982 jako 15-latek prowadził pamiętnik, zapisując to wszystko, co działo się w kraju i utrwalając wrażenia z wydarzeń, w których uczestniczył, jako dorosły człowiek zanosi swoje zapiski do Instytutu Pamięci Narodowej i konfrontuje z dokumentami wytworzonymi przez SB. Wokół tej konfrontacji osnuty jest scenariusz filmu, który obfituje w niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, nagrania, zdjęcia i dokumenty oraz spotkania po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach, które na potrzeby filmu w formie animacji przygotowało studio Juice.

Film „Bitwa wrocławska” w formacie DVD dostępny jest pod adresem sklep.zajezdnia.org

KOŻ