Aktualności

BĘDZIEMY „OPOWIADAĆ WROCŁAW”

publikacja / 03-03-2020
banner

Za nami pierwsze spotkanie ze świadkami historii, którzy zainteresowali się udziałem w naszym najnowszym projekcie „Opowiadam Wrocław”. Kilka dni wcześniej odwiedzili nas wolontariusze, którzy również zaangażują się w to przedsięwzięcie.

„Opowiadam Wrocław” to projekt, którego głównym celem jest zachowanie wspomnień mieszkańców stolicy Dolnego Śląska – zwłaszcza tych dotyczących czasów wojny, odbudowy miasta, życia w powojennych realiach czy wydarzeń sierpnia 1980 r. Pod okiem trenera wystąpień publicznych i przy wsparciu wolontariuszy wrocławianie przygotują opowieści na wybrane przez siebie tematy – swoje własne historie. W finale projektu, zaplanowanym na weekend 1-3 maja, zaprezentują je wszystkim odwiedzającym Centrum Historii Zajezdnia.

27 lutego spotkaliśmy się z osobami chętnymi do zaangażowania się w projekt w roli wolontariuszy. Dr Marek Kosendiak, inicjator i koordynator przedsięwzięcia, a także opiekun wolontariatu
w Centrum Historii Zajezdnia, przybliżył założenia „Opowiadam Wrocław” oraz rolę jaką wolontariusze mogą pełnić w tej inicjatywie.
Następnie 2 marca odbyło się spotkanie z wrocławianami zainteresowanymi podzieleniem się swoimi historiami. Każdy z uczestników opowiedział kilka słów o sobie i o tym, dlaczego zgłosił się do projektu. Niektórzy mieli już wstępny pomysł na to, o czym chcieliby opowiedzieć w ramach „Opowiadam Wrocław”, inni dopiero się nad tym zastanawiają. Dyskutowaliśmy o idei utrwalania wspomnień, potrzebie upowszechniania wiedzy o Wrocławiu i edukowaniu w zakresie historii naszego miasta. Pani Natalia Rybak, która w projekcie poprowadzi cykl warsztatów z wystąpień publicznych, opowiedziała jak będą wyglądać szkolenia i jaki jest ich cel. Pierwsze warsztaty zaczynamy już za tydzień.

Projekt „Opowiadam Wrocław” rusza pełną parą. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dołączeniem –
w roli wolontariusza lub świadka historii – zapraszamy do kontaktu: [email protected].

MP