„Kwantowa Podróż” – wystawa kolaży Tomasza Chołuja

Na terenie wystawy głównej „Wrocław 1945–2016” do końca sierpnia zobaczyć można wystawę kolaży Tomasza Chołuja „Kwantowa Podróż”.

Tomasz Chołuj ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2009 r. jest nauczycielem akademickim Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Uprawia fotografię, kolaż, malarstwo, rysunek. Jest założycielem Pierwszego Szwadronu Neosurrealistów.

Obrazki…sklejanki z innego świata, można je spożywać na surowo, zwyczajnie, bez przypraw, nie zrobią krzywdy. Można bez lęku minąć je prawie obojętnie, jak jeden z licznych zakrętów jelita cienkiego. Czasem przeoczymy któryś, nie, że go nie ma, schował się, bo nie był akurat potrzebny.

Inny wypcha się bezczelnie do przodu i ma rację, bo takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem.

Każdy z nich wie swoje, co przeżył i jakie było jego dzieciństwo. W pozornej plątaninie form i salcie kolorów jest energia, inna od tej w kontakcie i piecu. Wypalona uczuciami, wynurkowana z osobistych basenów obojętności, wyjęta z trumien pochowanych nadziei, opalona na słońcu i w ognisku, odchowana z czułością, nakremowana czystymi intencjami, pełna dziecięcej ufności, że jest potrzebna. Każdy z nich jest pytaniem, każdy odpowiedzią, czy potrzebną? Jak mieszkanie, samochód, konto w banku i wystawny lunch ? Tylko wtedy, kiedy to prawie to samo co przestrzeń miłości, przygoda życia, poczucie wolności i radość wspólnej obecności…

X