Partnerzy

Wystawa zorganizowana w ramach programu Wrocław ESK 2016

1-esk

Organizator wystawy

www_opip       chz        wroclaw         mkidn


Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących
z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz ze środków krajowych

eog

Partnerzy strategiczni

oarkiv_logo_423x76_lys        arkivverket_trheim_cmyk

Partnerzy Projektu

ossolineum        mapa-bitowa-w-nac        9f73ea4169c11578f09b002b43a29e13-bpfull    muzeum-miejskie     buwr        logoipnznazwa

 

mak-logo-wektory-napis       logo 4       mapa-bitowa-w-grotowski_oryginal       wbh_twitter       ndap

 

muz_pow_war_1944     solidarnosc            mapa-bitowa-w-logo-mpp            znak_bzwbk_santander            nowe_rw_na_www_i_generic

Autorzy koncepcji merytorycznej

Wojciech Kucharski, Marek Mutor

Autor koncepcji i projektu aranżacji scenografii

Marek Stanielewicz

Autorzy

Katarzyna Bock-Matuszyk, Rafał Bubnicki, Agata Gabiś, Mateusz Gigoń, Tomasz Głowiński, Joanna Hytrek-Hryciuk, Andrzej Jerie, Anna Koczela, Łukasz Koniarek, Daniel Koreś, Marta Kowalska-Fic, Wojciech Kucharski, Sebastian Ligarski, Maciej Makulski, Jarosław Maliniak, Dariusz Misiejuk, Marek Mutor, Rafał Nowakowski, Jerzy Pereyma, Jolanta Popińska, Krzysztof Popiński, Roman Ptak, Małgorzata Ruchniewicz, Tomasz Sielicki, Monika Sokół-Rudowska, Anita Soroko, Barbara Techmańska, Grażyna Trzaskowska, Jakub Tyszkiewicz, Katarzyna Uczkiewicz, Joanna Wojdon, Juliusz Woźny, Norbert Wójtowicz, Jan Zagwojski

Prace artystyczne

Ewa Cieplewska, Łukasz Gierlak, Marcelina Groń, Jacek Jankowski “Ponton”, Grzegorz Kmita “Patyczak”, Andrzej Miastkowski “Egon Fietke”, Dariusz Paczkowski, Tomasz Stępień “Mniamos”, Wera Śliwowska, Aleksander Jacek Sikora, Małgorzata Stanielewicz, Marek Stanielewicz, Anna Szalwa

Kuratorzy

Wojciech Kucharski, Marek Mutor, Marek Stanielewicz

Współpraca kuratorska

Andrzej Jerie

Recenzja

Włodzimierz Suleja

Kierownik projektu

Robert Jakobczyński

Zespół projektowy

 Grzegorz Majcher, Aleksandra Sroka, Grzegorz Makuch, Maciej Makulski, Marta Kowalska-Fic, Patryk Prokop, Joanna Kacprzak, Wojciech Bednarski, Katarzyna Bock-Matuszyk, Ewa Sowińska, Piotr Zubowski, Iwona Nowak, Piotr Jagiełło-Szostak, Przemysław Góral, Agata Szeszuła, Ewa Gruba, Weronika Konieczna

Wybór i opracowanie materiałów archiwalnych

Wojciech Kucharski

Kwerendy

Iwona Nowak, Maciej Makulski, Wojciech Bednarski, Jarosław Maliniak, Jan Zagwojski, Mateusz Gigoń, Anna Koczela

Promocja wystawy

Juliusz Woźny, Anna Jędrzejczak, Paweł Biskupski, Jan Garnecki, Aleksandra Filipek-Misiak, Marta Sztonyk

Projekt techniczny wystawy

Łukasz Reszka

Projekt wykonawczy wystawy

JAZ+Architekci

Instalacje Multimedialne

A+V Sp. z o.o.

Projekty graficzne Parastudio

Dagmara Berska, Przemek Bizoń, Grzegorz Podsiadlik, Aleksandra Zajdel

Przekład na język angielski

Iwona i Adam Reichardt, Language Room Agata Wiącek

Redakcja tekstów

Małgorzata Wanke-Jakubowska, Maria Wanke-Jerie

Korekta w języku polskim

Stanisława Trela

Korekta w języku angielskim

Language Room Agata Wiącek

Produkcja wystawy

trias avi sp. z o.o. – Roman Zwiejski cta – Władysław Ciemnicki

Produkcja multimediów

trias avi sp. z o.o. vpp sp. z o.o. Witold Janik, Marek Sobczak a+v Krzysztof Grzegorzek Grupa13 – Krzysztof Kozłowski Poraj-Media

Zabytki na wystawę przekazali

Małgorzata Adamska, Grzegorz Adamski, Tadeusz Adamski, Feliks Badowski, Stefan Bakoński, Włodzimierz Bandrowski, Mariola Bańkowska, Czesław Baran, Antoni Barszczewski, Marta Bazarnik, Grzegorz Bejnarowicz, Zofia Bentkowska-Sztonyk, P. Białobłocki, Andrzej Biernacki, Zofia Bilewicz, Alicja Bingham, Paweł Biskupski, Teresa Błaszkiewicz, Ryszard Błoński, Irena Bober, Katarzyna Bock-Matuszyk, Lusia Brachfeld, Marcin Bradke, Ewa Bradke, Artur Bronowicki, Krzysztof Bruczkowski, Rafał Bubnicki, Anatol Burzyński, Stanisław Cały, Małgorzata Celińska-Mayer, Łukasz Chlipała, Mirosław Chmiela, Dorota Czagan, Marek Czapliński, Paweł Czuma, Andrzej Czyszczeń, Grzegorz Ćwikielnik, Zofia Daniszewska, Bogusława Dębicka, Wiktor Dębicki, Elżbieta Dobiejewska, ks. Adam Drwięga, Wiesław Dubaniowski, Wacław Marek Dubiłowicz, Jerzy Dul, Rafał Dutkiewicz, Marek Dutkowski, Marcin Dwojak, „Edward”, Artur Fedorowski, Janusz Fereński, Piotr J. Fereński, Bogumiła Frey, Eugeniusz Fudali, Agata Gabiś, Alicja Gajos, Roman Gągorowski, Jan Głowacki, Irena Golenko, Krystyna Gołębiowska, Zbigniew Grajek, ks. J. Grecki, Marta Anna Grudkowska, kard. Henryk Gulbinowicz, Wiktor Gut, Andrzej Gzowski, Krystyna Hajpel, Grzegorz Hawałej, August Wilhelm Heckt, Maria Heckt, Krzysztof Ignaszewski, Kazimierz Ilnicki, Henryk Jachym, Mariusz Jackowski, Jerzy Jacyszyn, Marcelina Jakimowicz, Franciszek Jakubiak, Andrzej Jakubowski, Bogdan Jankowski, Wiesław Jastrowicz, Jerzy Jędrzejczak, Jozef Jodłowski, Jolanta Jurewicz, Wiesław Kała, Aleksander Kałamarski, Wanda Kiałka, Małgorzata Klein, Zbigniew Kletowski, Urszula Kliber-Miecznikowska, Mieczysław Kobierski, Jerzy Kobryń, Stanisław Kokurewicz, Danuta Kordon, Stanisław Kot, Włodzimierz Kowalczyk, Eugenia Kowalczyk, Lesław Koziura, Marek Krajewski, Waldemar Kras, Waldemar Krause, Jarosław Krauze, Jadwiga Krawczyk-Halicka, Genowefa Kruk, Helena Krupicka, Łukasz Krzywka, Maria Kucab, Edwin Kucharczyk, Roman Kulig, Jan Kuryłło, Ambroży Kwiatkowski vel Piątkowski, Janusz Laska, Przemysław Lazarowicz, Andrzej Leparski, Anna Maria Leśko, Hieronim Lewicki, Juta Lindemann, Tomasz Luśnia, Zuzanna Łopuszańska, Grzegorz Łużny, Tadeusz Łużny, Grzegorz Majcher, Jerzy Malinowski, Władysław Marcinkiewicz, Konrad Margolt, Małgorzata Mas, Joanna Maślanka, Barbara Matyńska, Teresa Maziarczyk, Sławomira Mierzwa, Andrzej Migniewicz, Barbara Mikołajczak, Władysław Mitras, Wystawa zorganizowana w ramach programu Wrocław ESK 2016 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Muzeum Miejskie Wrocławia [mmw] Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe we Wrocławiu Muzeum Niepodległości w Warszawie [mnw] Muzeum Politechniki Wrocławskiej [mpwr] Muzeum Powstania Warszawskiego [mpw] Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – Muzeum Katyńskie [Muzeum Katyńskie] Muzeum Wspołczesne Wrocław [mww] naf Dementi Narodowe Archiwum Cyfrowe [nac] Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu [nfm] US National Archives Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku [ipn Gdańsk] Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu [ipn Wrocław] Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego Opplandsarkivet avd. Maihaugen Ośrodek Audiowizualny Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” [opip] Parafia katedralna św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Parafia św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu Parafia Świętej Trojcy w Żmigrodzie Parafia św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu Pax Christi – die Deutsche Sektion Polska Agencja Prasowa S.A. [pap] Polskie Radio S.A. Polskie Radio Wrocław Radio Free Europe/Radio Liberty (rfe/rl) Sparta.wroclaw.pl Stowarzyszenie Wratislaviae Amici Studio Filmowe tor Studio Filmow Rysunkowych w Bielsku-Białej Studio Hamburg GmbH Studio Filmowe kadr [sf kadr] Teatr Kalambur Teatr Laboratorium/Archiwum Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Teatr Narodowy w Warszawie Telewizja Polska S.A. Transit Film Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Uniwersytet Medyczny im. Piastow Śląskich we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [upwr] Wojskowe Biuro Historyczne Wrocławski Dom Literatury Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego Wytwornia Filmow Oświatowych Sp. z o. o. w Łodzi Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego Zakład Narodowy im. Ossolińskich [znio] Zarząd Regionu Dolny Śląsk nszz „Solidarność” Związek Sybirakow w Bystrzycy Kłodzkiej Domeny publiczne National Archives and Records Administration, Library of Congress, fotopolska.eu, wikipedia.org

Zbiory Fotografików

Stefana Arczyńskiego/OPip, Krzysztofa Capały, Hennry’ego Cobba, Tadeusza Drankowskiego, Marka Grotowskiego, Adama Hawałeja, Marka Kocha, Stanisława Kokurewicza/OPip, Mieczysława Michalaka, Zbigniewa Nowaka/OPip, Witolda Romera, Hannsa Tschiry, Sławomira Wiśniewskiego, Janusza Wolniaka/OPip

Zbiory prywatne udostępnili

Jan Jaromir Aleksiun Jan Aulich Alicja Bingham Mirosława Bernat Karen Bleken Seweryn Blumsztajn Bartłomiej Błaszkowski Jan Bortkiewicz Janusz Chodorowicz Tadeusz Ciałowicz Sylwester Chęciński Gigo Czaczkirowski Krzysztof Czarnecki Janusz Fereński Jerzy Czerniawski ks. Andrzej Dziełak Elżbieta Dobiejewska Ewa Drankowska Artur Fedorowski Janusz Fereński Tomasz Gachowski Bolesław Gleichgewicht Wiesław Gołuch Antoni Gorazd Janusz Grzonkowski Marit Hosar Henryk Jachym Krzysztof Jakubczak Bogdan Jankowski Kazimierz Jerie Stanisław Jeśmanowicz Leon Jeśmanowicz Michał Jędrzejewski Henryk Juniewicz Janusz Kaczmarzyk Maria Kacprzak Zbigniew Kania Andrzej Karp Kazimierz Klimczewski Zbigniew Klimczyk Marek Koch Łukasz Koniarek Aleksandra Mizia, Jozef Molasy, Monika Morawska, Danuta Mrozowska, Barbara Musiał, Marcin Musiał, Mieczysław Musiał, Wiesław Aleksander Nawrocki, Krzysztof Niemcewicz, Mieczysław Nitecki, Zbigniew Nowak, Rafał Nowakowski, Lidia Olszańska-Sawicka, Mieczysław Orski, Kazimierz Orzechowski, Krystyna Ostrowska, Stanisław Oszczak, Krystyna Oziewicz, Jozef Palczyński, Mateusz Palka, Katarzyna Pawełczyk, Jerzy Pietraszek, Tomasz Pilch, Wojciech Plebański, Witold Płoński, Zbigniew Pohl, Walter Carl Polednik, Ryszard Połomski, Maria Popławska, Beata Prokop, Marek Rafalski, Ks. Jerzy Rasiak, Emil Roziewicz, Julia Rożewicz, Zdzisław Rudobielski, Teresa Rukasz, Stanisław Ludwik Ryczek, Agata Saraczyńska, Lucyna Sawa, Rozalia Serafin, Barbara Siedlak, Andrzej Siciński, Zbigniew Sielmaszczyk, Danuta Simończyk, Aleksandra Sipowicz, Stanisława Sitarz, Irena Skulska, Bożena Słupska-Kartaczowska, Waleria Skarplik, Joachim Skrentny, Ireneusz Smolak, Edward Sobczak, Krzysztof Sobiech, Michał Sobkow, Helena Sołtysiak, Marek Stanielewicz, Elżbieta Stawecka, Krystyna Stefanowska, Michał Stochniałek, Beata Stragierowicz, Tadeusz Strugała, Janina Sukacz, Bogdan Surdyk, ks. Alojzy Swoboda, Janusz Sybis, Grażyna Sypniewska, Maciej Sysło, Zbigniew Szmorliński, Witold Sznajder, Bożena Szubartowska, Eugeniusz Szumiejko, Ryszard Szurkowski, Ryszard Szyszko, Wojciech Śladkowski, Joanna Świtkowska, Elżbieta Tokarz, Krystyna Tomzik, Joanna Trafikowska-Suchorzewska, Maciej Trojnar, Wiesław Tymowicz, Katarzyna Uczkiewicz, Wiesław Urban, Marta Walendziewska, Piotr Walentynowicz, Małgorzata Wanke- -Jakubowska, Maria Wanke- -Jerie, Witold Wasilewski, Katarzyna Werszko, Wojciech Weyman, Piotr Wilkowski, Stefan Witek, Michalina Wojaczek, Emilia Wojciechowska, Janusz Wojciechowski, Jozef Wolniakowski, Juliusz Woźny, Alicja Wrabec, Paweł Wrabec, Wanda Wrabetz, Lucjan Wroniecki, Barbara Wroblewska, Dariusz Zaleski, Barbara Zalewska, Henryka Zaradna, Teresa Zawadka, Juliusz Zieliński, Helena Zubowska, Alicja Żak, Tomasz Żak, Anna Żelezińska, Komisja Krajowa nszz „Solidarność” w Gdańsku

Materiały ikonograficzne oraz zabytki wykorzystane na wystawie udostępnili

Agencja Fotograficzna East News [en] Agencja Fotograficzna Fotonova Agencja Fotograficzna Reporter Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu [AMuz] Aktion Suhnezeichen Friedendienst akz nszz „Solidarność” Politechniki Wrocławskiej Arbeiderbevegelsens arkiv og bibliotek Archiwum Akt Nowych [aan] Archiwum Archidiecezjalne i Biblioteka Kapitulna we Wrocławiu Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu Archiwum Archidiecezji w Katowicach Archiwum Biura Miejskiego Konserwatora Zabytkow we Wrocławiu Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia Archiwum Centrum Historii Uczelni Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Archiwum Diecezji Chełmińskiej Archiwum Państwowe we Wrocławiu [apwr] Archiwum Pisma „Jedność” w Szczecinie (organ nszz „Solidarność”) Archiwum Politechniki Wrocławskiej [aupwr] Archiwum Polskiego Radia Archiwum Polskiej Akademii Nauk [apan] Archiwum Szkoły Podstawowej w Pawłowie Trzebnickim Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego [auwr] Archiwum wks Kolejarz Biblioteka Seminarium Duchownego we Włocławku Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego [buwr] Bornholms Museum Bundesarchiv Centrum Historii Uczelni Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Diozesanarchiv Berlin Filmoteka Narodowa [fn] Fundacja Ośrodka karta [karta ] Galeria Foksal w Warszawie Gest. Teatr Mimu we Wrocławiu Historisches Archiv des Erzbistums Koln Herder-Institut Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Instytut Pamięci Narodowej [ipn] Katholische Nachrichten-Agentur Klasztor oo. Dominikanow we Wrocławiu [KD Wr] Klub Ludzi ze znakiem „P” przy Towarzystwie Miłośnikow Wrocławia Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu Komisja Zakładowa nszz „Solidarność” Polar Whirlpool Kuria Metropolitalna Wrocławska Landsmannschaft Schlesien in Konigswinter Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu Muzeum Architektury we Wrocławiu [ma] Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie [mak] Jan Korgol Paweł Kors Zbigniew Kulik Romuald Kutera Anna i Tomasz Koryccy Janusz Korzeniowski Zbigniew Kozłowski Waldemar Kras Zbigniew Kresowaty Wojciech Kucharski Włodzimierz Kucharski Jolanta Lothe i Piotr Lachmann Romuald Lazarowicz Stanisław Lenartowicz Krzysztof Lenartowicz Rafael Lewandowski Adam Łowczycki Bartłomiej Łuczyński Anna Matejewicz Mateusz Matuszyk Stanisław Mazurkiewicz Jerzy Milewski Dariusz Misiejuk Wiesław Misiek Stanisław Moroń Bogdan Musiał Nicole Naskow A. Ogorzałek Veronique Oruba Tomasz Orlicz Andrzej Paluchiewicz Rafał Paszkiewicz Jerzy Pietrzak Jozef Piskuła-Jankowski Teresa Pluszcz Leon Popek Algot Lindau Rasmussen Henryk Robak Janusz Romaniszyn Barbara Romer Roman Rosyk Paweł Rożewicz Krzysztof Ruchniewicz Kazimiera Rusińska Agata Saraczyńska Hanna Sawka Maria Sowa Izabela Skrybant-Dziewiątkowska Antoni Starowieyski Maksymilian Piotr Szoc Jan Tarnowski Janusz Tartyłło Włodzimierz Terechowicz Karolina Tolka Jerzy Trociński Piotr Walentynowicz Małgorzata Wanke-Jakubowska Maria Wanke-Jerie Jerzy Węgierski Michalina Wojaczek Magdalena Wosik Antoni Wojtowicz Tadeusz Wyrwalski Zenon Wysłouch Wiesław Zajączkowski Zespoł Tercet Egzotyczny

Autorzy plakatów

Jan Jaromir Aleksiun Mirosława Bernat Jerzy Bogaczewicz Jan Bortkiewicz Stanisław Brzezicki Janusz Chodorowicz Tadeusz Ciałowicz Jerzy Czerniawski Ryszard Gachowski Eugeniusz Get Stankiewicz Wiesław Gołuch Janusz Grzonkowski Michał Jędrzejewski Wojciech Adam Jurzyk Tomasz Kawiak Zbigniew Klimczyk Stanisław Kors Roman Kowalik Waldemar Krygier Andrzej Krzysztoforski Romuald Kutera Tadeusz Andrzej Lewandowski Adam Łowczycki Janusz Matzner Jerzy Milewski Nicole Naskow Jerzy Nowakowski Tadeusz Oruba Roman Rosyk Jan Sawka Franciszek Starowieyski Maksymilian Piotr Szoc Janusz Tartyłło Włodzimierz Terechowicz Maciej Urbaniec Magdalena Wosik Wiesław Zajączkowski

Osoby, które szczególnie przyczyniły się do powstania wystawy

Urszula Badura, Artur Błaszczyk, Ewa Borkowska, Jarosław Broda, Marek Burak, Benedykt Byś, Stanisław Cały, Marek Czapliński, Jan Andrzej Dąbrowski, Marek Drozd, Rafał Dutkiewicz, Akosz Engelmayer, Stanisław Gebhardt, Katarzyna Jędrysiak, Adolf Juzewnko, Padraic Kenney, Kazimierz Kimso, Ewa Kłapcińska, Łukasz Koniarek, Zdzisław Krasnodębski, Jarosław Krauze, Włodzimierz Kucharski, Zbigniew Maćkow, Tomasz Merta, Halina Okolska, Dorota Olearnik, Iwona Osińska, Jerzy Pietraszek, ks. Jerzy Rasiak, Władysław Sidorowicz, Jerzy Skoczylas, Benita Sokołowska, Tomasz Sołowiej, Grzegorz Strauchold, Teresa Suleja, Włodzimierz Suleja, Krzysztof Turkowski, Jakub Tyszkiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Paweł Ukielski, Jolanta Wnęk, Joanna Wojdon, Paweł Wroblewski, Klaus Ziemer

Zespół Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” 

Daniel Aisz, Justyna Ameljan- -Kowalska, Grzegorz Bakuliński, Agnieszka Biernat, Paweł Biskupski, Katarzyna Bock-Matuszyk, Bartosz Borowiec, Artur Brzozowski, Dorota Buko, Monika Chrabska, Marta Cieciorko, Marta Czerniewicz, Jakub Czułba, Błażej Duber, Jan Garnecki, Joanna Giel, Mateusz Gigoń, Przemysław Góral, Ewa Gruba, Maria Gruba, Agnieszka Hasik, Maciej Horbacz, Piotr Jagiełło-Szostak, Robert Jakobczyński, Wiesław Jastrowicz, Andrzej Jerie, Anna Jędrzejczak, Joanna Kacprzak, Mariola Kapinos, Janusz Kawalec, Jolanta Kluba, Anna Koczela, Weronika Konieczna, Marek Kosendiak, Grzegorz Kowal, Marta Kowalska-Fic, Monika Kozioł, Agnieszka Kruk, Wojciech Kucharski, Grzegorz Łużny, Grzegorz Majcher, Grzegorz Makuch, Maciej Makulski, Jarosław Maliniak, Anna Markowska, Dariusz Mącarz, Dariusz Misiejuk, Adam Mitelski, Grzegorz Możdżyński, Marek Mutor, Iwona Nowak, Ewa Orman, Dominika Otmar, Michał Piechel, Piotr Piechocki, Patryk Prokop, Tomasz Przedpełski, Renata Roszak, Małgorzata Rożycka, Maria Rudnicka, Patrycja Sakwerda, Teresa Sokoł, Magdalena Sosna, Ewa Sowińska, Aleksandra Sroka, Piotr Sroka, Wincenty Styś, Agata Szeszuła, Dawid Szkiełka, Agnieszka Trusz, Katarzyna Uczkiewicz, Anna Woroch, Juliusz Woźny, Jan Zagwojski, Maciej Zapior, Piotr Zieliński, Piotr Zubowski, Anna Żukow

X